A kannabisz története jóval az előtti időkre visszavezethető, mint azt gondolnánk. A kannabisz (cannabis) növény ősei Közép-Ázsia Altaj hegységéből származtathatók, mintegy 36 millió éve jelen vannak a Földön valamilyen formában. Elődeink nagyrészt rostját hasznosították, de nem kizárt, hogy gyógynövényként is funkcionált már ezekben az időkben is. Kifejezetten gyógyhatása miatt az ókori görögök kezdték el használni, de Indiában, a Közel-Keleten és Afrikában gyógyhatása mellett már a növény pszichoaktív tulajdonságára is felfigyeltek. Azt, hogy a kendernövény általánosságban mekkora szerepet játszott az emberiség életében, jól bizonyítja, hogy az amerikai Függetlenségi nyilatkozatot is kenderből készült papírra írták és George Washington, valamint Thomas Jefferson szintén kendertermesztők voltak.
Nyugatra jelentősen később jutott el a kannabisz növény gyógyhatásának híre, William Brooke O’Shaughnessy ír származású orvos-kutató munkája által, 1839-ben. Esettanulmányában olyan páciensei állapotának javulásáról ír, akik reumában, hidrofóbiában, kolerában vagy tetanuszban szenvedtek, illetve az általa kidolgozott terápia egy agyvérzésen átesett kisgyermeken is segített. Munkájában felhívta a figyelmet a megfelelő (alacsony) dózis fontosságára. A tudományos folyóiratokban az 1800-as évek végéig számos cikket közöltek a kannabinoid gyógyító, fájdalomcsökkentő hatásával kapcsolatban.
Kannabisz története a XX. században
1937-ben a kannabiszt politikai lobbisták hatására hivatalosan kriminalizálták Amerikában, ami szoros összefüggésben volt a nagy gazdasági világválsággal és a Mexikóval szemben tanúsított antipátiával. A kannnabisz kábitószerként való elterjedését a politikai kommunikációban összemosták a mexikói bevándorlással, a médiában pedig a marihuana kifejezést kezdték el használni amely a mexikói spanyolból eredeztethető. A kender és a kannabisz betiltása után a növénnyel kapcsolatos kutatások is értelemszerűen alábbhagytak, hiszen a növény, illetve a benne található kannabinoidok ilyen jellegű elérhetőségét és alkalmazását is korlátozták.
Amerikában a kannabisz dekriminalizálása az 1970-es években kezdődött meg: 1973-ban dr. Tod Mikuriya könyve vált az orvosimarihuána-mozgalom egyik alappillérévé, melyben újra megjelentette O’Shaughnessy munkáját is – a kannabisz orvosi használata állami szintűvé vált.
Az elmúlt évtizedekben az emberek kannabiszhoz való hozzáállása jelentősen javult miután „újra felfedezték” gyógyító hatását és számos súlyos betegség esetén átlagon felüli eredményeket értek el a segítségével (pl. daganatos megbetegedések, Parkinson-kór, epilepszia). 2017 márciusától a kenderből kivont termékek – pl. a CBD, amely a növényben legnagyobb mennyiségben jelenlévő fitokannabinoid – nem számítanak illegális összetevőknek (USA Drug Enforcement Administration).
Forrás:
Tod H. Mikuriya Marijuana, Medical Papers, 1839-1972. Pelican Pond Publishing, 2007
0 hozzászólás